sobota, 13 stycznia 2024

KONSTYTUCJA - CZYM JEST

Konstytucja - to akt normatywny o najwyższej mocy w systemie prawnym państwa, zwana ustawą zasadniczą. Zwykle w formie jednolitego aktu prawa pisanego.

Konstytucja określa zasady ustroju państwa, ustrój, kompetencje i relacje naczelnych jego organów  oraz podstawowe wolności, prawa i obowiązki obywateli, a więc całokształt podstawowych  kwestii ustrojowych.



Uchwalana przez parlament - KONSTYTUANTE - z reguły w trybie szczególnym, bardziej  skomplikowanym niż tryb uchwalania ustaw zwykłych,  niekiedy po uchwaleniu poddawana procedurze referendum w celu zatwierdzenia przez Naród,  zmieniana także w trybie specjalnym.

Współczesne rozumienie konstytucjonalizmu oznacza nie tylko konieczność istnienia Konstytucji, ale też mechanizmów gwarantujących jej przestrzeganie i bezpośrednie stosowanie.
Wynikający że szczególnej mocy prawnej Konstytucji zakaz jej naruszania i nakaz realizacji dotyczy wszelkich działań organów władzy publicznej, zwłaszcza w sferze prawodawczej.

Założenia i szczegółowe przepisy Konstytucji stanowią wyraz systemu wartości, na jakich się opiera, tożsamością swą integrując społeczeństwo. 

W okresie ponad 200 lat nowożytnego konstytucjonalizmu w kilku generacjach przyjęto na świecie prawie 1000 Konstytucji, wykształcając współcześnie ogólne standardy demokratycznego systemu rządów, będące obok narodowych tradycji - tworzywem prac ustawodawczych.

Historyczne Konstytucje polskie :
Majową (1791) marcową (1921) kwietniową (1935 ) lipcową (1952). 

Obowiązującą Konstytucje z 2 kwietnia 1997 roku ( Dz.U. nr.78, poz.483 ) uchwaliły Sejm i Senat połączone w Zgromadzenie Narodowe i przyjął Naród w drodze referendum na podstawie ustawy konstytucyjnej z 23.04.1992 r. o trybie przygotowania i uchwalenia Konstytucji RP ( Dz.U. nr67, poz 336 zm: Dz.U. z 1994 r., nr 61, poz 251).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WOLNOSCI I PRAWA EKONOMICZNE, SOCJALNE I KULTURALNE

 WOLNOSCI I PRAWA EKONOMICZNE, SOCJANALNE I KULTURALNE - grupa wolnosci I praw, które mają decydujący wpływ na faktyczny status ekonomiczny,...